Kemah Tuz, doğal tuzlu su çözeltisini yaz aylarında doğal buharlaştırma yöntemi ile kristalize edilerek üretim yapan, doğal yapısını bozmadan üretim yöntemi ve teknolojisini sürekli güncelleyerek ve geliştirerek üretimine devam eden Ülkemizin önemli tuz üretim ocaklarından bir tanesidir.

Urartu Madencilik Ltd. Şirketi’nin Erzincan İli, Kemah İlçesinde; yer kabuğu içerisindeki kaya tuzu tabakalarından geçen tatlı suyun tuz tabakalarını eritmesi şeklinde oluşan tuzlu su kaynakları vardır.

Yeryüzüne ulaşan tuzlu su çözeltisi önce derecelendirme (konsantrasyon)  havuzlarında dinlendirilerek tuzluluk derecesi arttırılır ve bünyesinde bulundurduğu ağır maden minerallerinden ayrıştırılır. Üretime hazır hale gelen tuzlu su çözeltisi üretim (kristalizasyon) havuzlarında yaz aylarında güneş altında doğal buharlaştırma yöntemi ile kristalleşerek havuz tabanına çökmektedir. Kristalleşerek havuz içerisinde biriken tuzlar uzman personellerimiz tarafından toplanarak paketleme ve depolama tesislerimize sevk edilerek satışa hazır hale getirilir.